Workshop Datë 08.12.2016 : Follow the Money / Ndiq Paratë – Financimi i Subjekteve Elektorale dhe Korrupsioni Zgjedhor.

 

AIS një organizatë joqeveritare e njohur si promotore e Open Data Albania për Shqipërinë po realizon një cikël Tryezash Workshop dhe Forum, me titull Follow the Money / Ndiq Paratë. Takimi i rradhës u mbajt në datën 8 Dhjetor me temë Financimi i Subjekteve Elektorale dhe Korrupsioni Zgjedhor.

Me dëshirën për të forcuar rolin e medias në cështje të transparencës, llogaridhënies dhe antikorrupsionit, AIS ftoi gazetarët në këtë takim ku u trajtuan cështje që lidhen me ligjin zgjedhor, praktikën, defekte të shfaqura dhe element të pandërshkueshmërisë për korrupsionin zgjedhor nga ekspertë të auditit dhe çështjeve zgjedhore.

Më herët, në datën 26 Tetor është mbajtur takimi i pare i këtij cikli workshopesh ku u diskutua mbi Prokurime Publike, Tendera dhe Kontrata të Sektorit Shëndetësi.


Programi i Workshop

prog-shqip

Foto

20161208_094259 20161208_094608 20161208_094618 20161208_095909 20161208_095919 20161208_100922 20161208_101353img_2118 img_2116 2-img_2121 1img_2120 20161208_103611 20161208_10354520161208_094610


Pjesëmarrësit

Nr Emer Mbiemer Institutcioni / Media
1 Adriana Vataj 360 grade
2 Adriatik Doci shqiptarja.com
3 Afrim Krasniqi AISP
4 Almarina Gegvataj ATSH
5 Anisa Ymeri Televizioni Publik Shqiptar
6 Anxhela Ruci Gaz Investigative
7 Arlinda Gjonaj ATSH
8 Armida Shukulli shqiptarja.com
9 Artan Rama Freelance
10 Besfort Lamallari OSFA-Soros
11 Beti Njuma Top Channel
12 Bledar Hoti Shekulli
13 Blerta Zilja Analist AIS
14 Bukurie Kastrati A1 news tv
15 Darina Tanushi Gazetare
16 Drilona Hoxhaj Central Election Commission
17 Elida Lazi A1 News
18 Entela Barjamaj Scan Tv
19 Eralda Zito RTV Scan
20 Erion Hoxha Indipendent Researcher
21 Erjola Gjoni 360 grade
22 Esiona Konomi Gazeta “Shqiptarja.com”
23 Evi Veliu Publicus (emison investigativ)
24 Fatbardha Nergjoni BIRN
25 Fejzi Braushi Mapo
26 Inva Hasanaliaj Mapo
27 Irena Koldashi syri.net
28 Iris Mulosmani Pa varur
29 Keti Banushi Ora News
30 Kreshnik Mersinllari Televizioni Publik Shqiptar
31 Liljana Kaci Council of Europe
32 Manjola Naco KLSH
33 Megi Mulosmani Studente
34 Ornela Manjani Gazeta Shqiptare
35 Reald Keta KRIIK
36 Viktor Gumi Legal Expert
37 Violeta Shqalsi TV SCAN
38 Xhevahir Zhabina tv klan
39 Xhuljana Jakimi Newsbomb.al